Business Meeting

Date: Thursday, July 27, 2017 Time: 10:00 AM Location: S-116 Presiding: Senator Corker

Agenda

LEGISLATION

1. S.____, Department of State Authorization Act, Fiscal Year 2018

NOMINEES

2. The Honorable David Steele Bohigian, of Missouri, to be Executive Vice President of the Overseas Private Investment Corporation

3. The Honorable Kay Bailey Hutchison, of Texas, to be United States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic Treaty Organization, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary

4. The Honorable Luis E. Arreaga, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Guatemala

5. Mr. Ray Washburne, of Texas, to be President of the Overseas Private Investment Corporation

6. Ms. Kelley Eckels Currie, of Georgia, to be Representative of the United States of America on the Economic and Social Council of the United Nations, with the rank of Ambassador, and to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations

7. Mr. Jay Patrick Murray, of Virginia, to be Alternate Representative of the United States of America for Special Political Affairs in the United Nations, with the rank of Ambassador and to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations

8. Ms. Callista L. Gingrich, of Virginia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Holy See

9. Mr. Nathan Alexander Sales, of Ohio, to be Coordinator for Counterterrorism, with the rank and status of Ambassador at Large

10. Mr. George Edward Glass, of Oregon, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Portuguese Republic

11. Mr. Carl C. Risch, of Pennsylvania, to be an Assistant Secretary of State (Consular Affairs)

12. Ms. Sharon Day, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Costa Rica

13. Mr. Krishna R. Urs, of Connecticut, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Peru

14. Ms. Kelly Knight Craft, of Kentucky, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Canada

15. Mr. Robert Wood Johnson IV, o New York, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland

16. Mr. Lewis M. Eisenberg, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Italian Republic, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of San Marino