Business Meeting

Business Meeting


Date: Thursday, June 29, 2006 Time: 11:00 AM Location: 419 Dirksen Senate Office Building Presiding: Senator Lugar

There was no video broadcast for this event.

Agenda


Treaty:

• Protocol Between the Government of the United States
   of America and the Government of the State of Israel
   Amending the Convention on Extradition
   (Treaty Doc. 109-3)    


Legislation:

• S.______, an Original Bill, to exempt from certain
   requirements of the Atomic Energy Act of 1954 U.S.
   exports of nuclear materials, equipment and technology
   to India, and to implement the U.S. Additional
   Protocol

• S.Res.460, a resolution expressing the sense of the
   Senate that the United States should increase its
   support to the people of Somalia in their efforts to end
   decades of violence, establish lasting peace, form a
   democratically elected and stable central government,
   and become an effective partner in eradicating
   radicalism and terrorism from their country and
   the region

• S.Con.Res.105, a concurrent resolution commending
   the Government of Canada for its renewed
   commitment to the Global War on Terror in
   Afghanistan

Member Statements


  1. Senator Richard Lugar (Republican - IN)

Witnesses


Nominees

  1. The Honorable Earl Anthony Wayne
    Nominee to be Ambassador to Argentina
  2. The Honorable Gaddi H. Vasquez
    Nominee for the rank of Ambassador during his tenure of service as U.S. Representative to the United Nations Agencies for Food and Agriculture
  3. John Clint Williamson
    Nominee to be Ambassador at Large for War Crimes Issues
  4. The Honorable Michael E. Ranneberger
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Kenya
  5. The Honorable Eric M. Bost
    Nominee to be Ambassador to the Republic of South Africa
  6. W. Stuart Symington IV
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Djibouti
  7. Gayleatha Beatrice Brown
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Benin
  8. Robert O. Blake, Jr.
    Nominee to be Ambassador to the Democratic Socialist Republic of Sri Lanka, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Republic of Maldives
  9. The Honorable Robert D. McCallum, Jr.
    Nominee to be Ambassador to Australia
  10. Leslie V. Rowe
    Nominee to be Ambassador to Papua New Guinea, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Solomon Islands and Ambassador to the Republic of Vanuatu
  11. The Honorable Clifford M. Sobel
    Nominee to be Ambassador to the Federative Republic of Brazil
  12. Peter R. Coneway
    Nominee to be Ambassador to Switzerland, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Principality of Liechtenstein
  13. Thomas C. Foley
    Nominee to be Ambassador to Ireland