Business Meeting

Business Meeting


Date: Wednesday, February 15, 2006 Time: 09:45 AM Location: 216 Hart Senate Office Building Presiding: Senator Lugar

There was no video broadcast for this event.

Agenda


 

FSO Promotions List:

• Anne Elizabeth Linnee, et al
  Dated December 13, 2005

• Lisa M. Anderson, et al
   Dated December 14, 2005

Witnesses


Nominees

  1. Claudia A. McMurray
    Nominee to be Assistant Secretary of State for Oceans and International Environmental and Scientific Affairs
  2. Bradford R. Higgins
    Nominee to be Assistant Secretary of State for Resource Management and Chief Financial Officer of the Department of State
  3. The Honorable Jackie Wolcott Sanders
    Nominee to be Alternate U.S. Representative for Special Political Affairs in the United Nations, with the rank of Ambassador, and Alternate U.S. Representative to the Sessions of the General Assembly of the U.N. during her tenure of service as Alternate U.S. Representative for Special Political Affairs in the United Nations
  4. The Honorable Janet Ann Sanderson
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Haiti
  5. Bernadette Mary Allen
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Niger
  6. Patricia Newton Moller
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Burundi
  7. The Honorable Steven Alan Browning
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Uganda
  8. Robert Weisberg
    Nominee to be Ambassador to the Republic of Congo
  9. Michael W. Michalak
    Nominee for the Rank of Ambassador during his Tenure of Service as U.S. Senior Official to the Asia-Pacific Economic Cooperation Forum
  10. Janice L. Jacobs
    Nominee be Ambassador to the Republic of Senegal, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Republic of Guinea-Bissau
  11. Jeanine E. Jackson
    Nominee to be Ambassador to Burkina Faso
  12. James D. McGee
    Nominee to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador to the Union of Comoros
  13. The Honorable Kristie A. Kenney
    Nominee to be Ambassador to the Republic of the Philippines
  14. Gary A. Grappo
    Nominee to be Ambassador to the Sultanate of Oman
  15. Patricia A. Butenis
    Nominee to be Ambassador to the People’s Republic of Bangladesh
  16. Donald T. Bliss
    Nominee for the rank of Ambassador during his tenure of service as U.S. Representative on the Council of the International Civil Aviation Organization
  17. The Honorable Ben S. Bernanke
    Nominee to be U.S. Alternate Governor of the International Monetary Fund for a term of five years