Skip to content

Nominations

06/30/2011

Michael H. Corbin, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Arab Emirates.

Nomination Number: PN504-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Dereth Britt Glance, of New York, to be a Commissioner on the part of the United States on the International Joint Commission, United States and Canada, vice Irene B. Brooks.

Nomination Number: PN335-112

Received Date: 03/10/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Kenneth J. Fairfax, of Kentucky, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Kazakhstan.

Nomination Number: PN363-112

Received Date: 03/30/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Anne W. Patterson, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Personal Rank of Career Ambassador, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Arab Republic of Egypt.

Nomination Number: PN584-112

Received Date: 05/23/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Lewis Alan Lukens, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Senegal, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Guinea-Bissau.

Nomination Number: PN343-112

Received Date: 03/14/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Richard M. Moy, of Montana, to be a Commissioner on the part of the United States on the International Joint Commission, United States and Canada, vice Samuel W. Speck.

Nomination Number: PN336-112

Received Date: 03/10/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

D. Brent Hardt, of Florida, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Co-operative Republic of Guyana.

Nomination Number: PN395-112

Received Date: 04/06/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Lisa J. Kubiske, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Honduras.

Nomination Number: PN428-112

Received Date: 04/14/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/26/2011

Sim Farar, of California, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2012, vice John E. Osborn, term expired.

Nomination Number: PN272-112

Received Date: 02/17/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/26/2011

George Albert Krol, of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Uzbekistan.

Nomination Number: PN114-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/26/2011

William J. Hybl, of Colorado, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2012. (Reappointment)

Nomination Number: PN273-112

Received Date: 02/17/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.