Skip to content

Nominations

09/14/2011

Mary B. DeRosa, of the District of Columbia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN828-112

Received Date: 07/22/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/13/2011

Norman L. Eisen, of the District of Columbia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Czech Republic, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011.

Nomination Number: PN113-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 360. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

09/13/2011

Mara E. Rudman, of Massachusetts, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice Sean R. Mulvaney.

Nomination Number: PN270-112

Received Date: 02/17/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Earl Anthony Wayne, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Personal Rank of Career Ambassador, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Mexico.

Nomination Number: PN651-112

Received Date: 06/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

David S. Adams, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Legislative Affairs), vice Richard Rahul Verma, resigned.

Nomination Number: PN571-112

Received Date: 05/19/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Paul D. Wohlers, of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Macedonia.

Nomination Number: PN344-112

Received Date: 03/14/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Jeffrey DeLaurentis, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during his tenure of service as Alternate Representative of the United States of America for Special Political Affairs in the United Nations.

Nomination Number: PN506-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

William H. Moser, of North Carolina, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Moldova.

Nomination Number: PN508-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Frankie Annette Reed, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of the Fiji Islands, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Nauru, the Kingdom of Tonga, Tuvalu, and the Republic of Kiribati.

Nomination Number: PN548-112

Received Date: 05/16/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

David Bruce Shear, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Socialist Republic of Vietnam.

Nomination Number: PN64-112

Received Date: 01/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Jeffrey DeLaurentis, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Alternate Representative of the United States of America for Special Political Affairs in the United Nations, with the rank of Ambassador.

Nomination Number: PN505-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/02/2011

Arnold A. Chacon, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Guatemala.

Nomination Number: PN650-112

Received Date: 06/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/27/2011

William J. Burns, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service with the Personal Rank of Career Ambassador, to be Deputy Secretary of State, vice James Braidy Steinberg.

Nomination Number: PN526-112

Received Date: 05/11/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Geeta Pasi, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Djibouti.

Nomination Number: PN397-112

Received Date: 04/06/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Ryan C. Crocker, of Washington, Personal Rank of Career Ambassador, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Islamic Republic of Afghanistan.

Nomination Number: PN464-112

Received Date: 05/04/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Jeanine E. Jackson, of Wyoming, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Malawi.

Nomination Number: PN507-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Ariel Pablos-Mendez, of New York, to be an Assistant Administrator of the United States Agency for International Development, vice Kent R. Hill, resigned.

Nomination Number: PN345-112

Received Date: 03/14/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

James Harold Thessin, of Virginia, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Paraguay.

Nomination Number: PN412-112

Received Date: 04/08/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Matthew H. Tueller, of Utah, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the State of Kuwait.

Nomination Number: PN509-112

Received Date: 05/09/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/30/2011

Donald W. Koran, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Rwanda.

Nomination Number: PN396-112

Received Date: 04/06/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.