Skip to content

Nominations

10/21/2011

Matthew Maxwell Taylor Kennedy, of California, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2012, vice Samuel E. Ebbesen, term expired.

Nomination Number: PN119-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

Roberto R. Herencia, of Illinois, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2012, vice Patrick J. Durkin, term expired.

Nomination Number: PN118-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

James A. Torrey, of Connecticut, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2013, vice Dianne I. Moss, term expired.

Nomination Number: PN61-112

Received Date: 01/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Adrienne S. O'Neal, of Michigan, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cape Verde.

Nomination Number: PN729-112

Received Date: 06/27/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Dan W. Mozena, of Iowa, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the People's Republic of Bangladesh.

Nomination Number: PN547-112

Received Date: 05/16/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Mary Beth Leonard, of Massachusetts, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Mali.

Nomination Number: PN716-112

Received Date: 06/22/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Robert A. Mandell, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Luxembourg.

Nomination Number: PN743-112

Received Date: 06/30/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Mark Francis Brzezinski, of Virginia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Sweden.

Nomination Number: PN885-112

Received Date: 09/06/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Susan Denise Page, of Illinois, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of South Sudan.

Nomination Number: PN886-112

Received Date: 09/06/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/18/2011

Thomas Charles Krajeski, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Kingdom of Bahrain.

Nomination Number: PN742-112

Received Date: 06/30/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/17/2011

Sharon English Woods Villarosa, of Texas, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Mauritius, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Seychelles.

Nomination Number: PN1047-112

Received Date: 10/17/2011

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

10/13/2011

Sung Y. Kim, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Korea.

Nomination Number: PN728-112

Received Date: 06/27/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/12/2011

Michael A. Hammer, of the District of Columbia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be an Assistant Secretary of State (Public Affairs), vice Philip J. Crowley, resigned.

Nomination Number: PN755-112

Received Date: 07/11/2011

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 422. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

10/12/2011

Joyce A. Barr, of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Assistant Secretary of State (Administration), vice Rajkumar Chellaraj, resigned.

Nomination Number: PN583-112

Received Date: 05/23/2011

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 421. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

10/03/2011

Robert Stephen Ford, of Vermont, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Syrian Arab Republic, to which position he was appointed during the recess of the Senate from December 22, 2010, to January 5, 2011.

Nomination Number: PN112-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/26/2011

John A. Heffern, of Missouri, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Armenia.

Nomination Number: PN572-112

Received Date: 05/19/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/26/2011

Thomas M. Countryman, of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be an Assistant Secretary of State (International Security and Non-Proliferation), vice John C. Rood.

Nomination Number: PN268-112

Received Date: 02/17/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/15/2011

Wendy Ruth Sherman, of Maryland, to be an Under Secretary of State (Political Affairs), vice William J. Burns, resigned.

Nomination Number: PN747-112

Received Date: 07/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/14/2011

Frank E. Loy, of the District of Columbia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN829-112

Received Date: 07/22/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/14/2011

Kendrick B. Meek, of Florida, to be a Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN830-112

Received Date: 07/22/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.