Skip to content

Nominations

03/29/2012

Anne Claire Richard, of New York, to be an Assistant Secretary of State (Population, Refugees, and Migration), vice Eric P. Schwartz, resigned.

Nomination Number: PN1109-112

Received Date: 11/08/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Jeffrey D. Levine, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Estonia.

Nomination Number: PN1401-112

Received Date: 02/17/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Robert E. Whitehead, of Florida, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Togolese Republic.

Nomination Number: PN1055-112

Received Date: 10/18/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Jonathan Don Farrar, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Panama.

Nomination Number: PN1169-112

Received Date: 12/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Tara D. Sonenshine, of Maryland, to be Under Secretary of State for Public Diplomacy, vice Judith A. McHale.

Nomination Number: PN1110-112

Received Date: 11/08/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Roberta S. Jacobson, of Maryland, a Career Member of the Senior Executive Service, to be an Assistant Secretary of State (Western Hemisphere Affairs), vice Arturo A. Valenzuela, resigned.

Nomination Number: PN1003-112

Received Date: 10/03/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Linda Thomas-Greenfield, of Louisiana, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Director General of the Foreign Service, vice Nancy J. Powell, resigned.

Nomination Number: PN1231-112

Received Date: 01/24/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Larry Leon Palmer, of Georgia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Barbados, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to St. Kitts and Nevis, Saint Lucia, Antigua and Barbuda, the Commonwealth of Dominica, Grenada, and Saint Vincent and the Grenadines.

Nomination Number: PN1086-112

Received Date: 11/01/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Mark A. Pekala, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Latvia.

Nomination Number: PN1399-112

Received Date: 02/17/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

John Christopher Stevens, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Libya.

Nomination Number: PN1233-112

Received Date: 01/24/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Richard B. Norland, of Iowa, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Georgia.

Nomination Number: PN1400-112

Received Date: 02/17/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Nancy J. Powell, of Iowa, a Career Member of the Senior Foreign Service, Personal Rank of Career Ambassador, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to India.

Nomination Number: PN1199-112

Received Date: 12/16/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/29/2012

Frederick D. Barton, of Maine, to be Coordinator for Reconstruction and Stabilization. (New Position)

Nomination Number: PN1130-112

Received Date: 11/30/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

12/17/2011

Michael Anthony McFaul, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Russian Federation.

Nomination Number: PN938-112

Received Date: 09/14/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

12/05/2011

Jonathan Don Farrar, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Nicaragua.

Nomination Number: PN426-112

Received Date: 04/14/2011

Last Action: Received message of withdrawal of nomination from the President.

10/21/2011

Katherine M. Gehl, of Wisconsin, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2013, vice Collister Johnson, Jr., term expired.

Nomination Number: PN117-112

Received Date: 01/26/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

Terry Lewis, of Michigan, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2014. (Reappointment)

Nomination Number: PN70-112

Received Date: 01/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

Russ Carnahan, of Missouri, to be a Representative of the United States of America to the Sixty-sixth Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN983-112

Received Date: 09/19/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

Terry Lewis, of Michigan, to be a Member of the Board of Directors of the Overseas Private Investment Corporation for a term expiring December 17, 2011, vice C. William Swank, term expired.

Nomination Number: PN69-112

Received Date: 01/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/21/2011

Anne Terman Wedner, of Illinois, to be a Member of the United States Advisory Commission on Public Diplomacy for a term expiring July 1, 2013, vice Jay T. Snyder, term expired.

Nomination Number: PN274-112

Received Date: 02/17/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.