Skip to content

Nominations

07/09/2013

Daniel R. Russel, of New York, to be an Assistant Secretary of State (East Asian and Pacific Affairs), vice Kurt M. Campbell, resigned.

Nomination Number: PN426-113

Received Date: 05/16/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/09/2013

Tulinabo Salama Mushingi, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Burkina Faso.

Nomination Number: PN288-113

Received Date: 04/11/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

06/13/2013

Avril D. Haines, of New York, to be Legal Adviser of the Department of State, vice Harold Hongju Koh, resigned.

Nomination Number: PN331-113

Received Date: 04/18/2013

Last Action: Received message of withdrawal of nomination from the President.

06/11/2013

Keith Michael Harper, of Maryland, for the rank of Ambassador during his tenure of service as United States Representative to the UN Human Rights Council.

Nomination Number: PN545-113

Received Date: 06/11/2013

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

05/23/2013

Deborah Kay Jones, of New Mexico, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Libya.

Nomination Number: PN196-113

Received Date: 03/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/23/2013

James Knight, of Alabama, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Chad.

Nomination Number: PN197-113

Received Date: 03/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

05/09/2013

Rose Eilene Gottemoeller, of Virginia, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security, vice Ellen O. Tauscher, resigned.

Nomination Number: PN416-113

Received Date: 05/09/2013

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

01/29/2013

John Forbes Kerry, of Massachusetts, to be Secretary of State, vice Hillary Rodham Clinton.

Nomination Number: PN42-113

Received Date: 01/22/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 94 - 3. Record Vote Number: 5.

01/03/2013

Cheryl Saban, of California, to be Representative of the United States of America to the Sixty-seventh Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN1952-112

Received Date: 09/19/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Jeffrey Shell, of California, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2015, vice Walter Isaacson, term expired.

Nomination Number: PN1932-112

Received Date: 09/13/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Joan M. Prince, of Wisconsin, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-seventh Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN1929-112

Received Date: 09/13/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Ted R. Dintersmith, of Virginia, to be an Alternate Representative of the United States of America to the Sixty-seventh Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN1930-112

Received Date: 09/13/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Ben S. Bernanke, of New Jersey, to be United States Alternate Governor of the International Monetary Fund for a term of five years. (Reappointment)

Nomination Number: PN334-112

Received Date: 03/10/2011

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Rose Eilene Gottemoeller, of Virginia, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security, vice Ellen O. Tauscher, resigned.

Nomination Number: PN1921-112

Received Date: 09/11/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2013

Jeffrey Shell, of California, to be Chairman of the Broadcasting Board of Governors, vice Walter Isaacson, resigned.

Nomination Number: PN1933-112

Received Date: 09/13/2012

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/02/2013

Robert F. Godec, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Kenya.

Nomination Number: PN1951-112

Received Date: 09/19/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/22/2012

Joseph E. Macmanus, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Representative of the United States of America to the International Atomic Energy Agency, with the rank of Ambassador.

Nomination Number: PN1171-112

Received Date: 12/05/2011

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/22/2012

Walter North, of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Papua New Guinea, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Solomon Islands and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Vanuatu.

Nomination Number: PN1802-112

Received Date: 07/11/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/22/2012

Patrick J. Leahy, of Vermont, to be a Representative of the United States of America to the Sixty-seventh Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN1876-112

Received Date: 08/02/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/22/2012

John Hardy Isakson, of Georgia, to be a Representative of the United States of America to the Sixty-seventh Session of the General Assembly of the United Nations.

Nomination Number: PN1875-112

Received Date: 08/02/2012

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.