Skip to content

Nominations

08/01/2013

David D. Pearce, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Greece.

Nomination Number: PN600-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

James C. Swan, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Democratic Republic of the Congo.

Nomination Number: PN637-113

Received Date: 06/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Samantha Power, of Massachusetts, to be Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations.

Nomination Number: PN555-113

Received Date: 06/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Morrell John Berry, of Maryland, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Australia.

Nomination Number: PN592-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Jeffrey Shell, of California, to be Chairman of the Broadcasting Board of Governors, vice Walter Isaacson, resigned.

Nomination Number: PN43-113

Received Date: 01/22/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

John Rufus Gifford, of Massachusetts, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Denmark.

Nomination Number: PN561-113

Received Date: 06/17/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Kenneth Francis Hackett, of Maryland, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Holy See.

Nomination Number: PN562-113

Received Date: 06/17/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Jeffrey Shell, of California, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2015, vice Walter Isaacson, term expired.

Nomination Number: PN44-113

Received Date: 01/22/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Reuben Earl Brigety, II, of Florida, to be Representative of the United States of America to the African Union, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Nomination Number: PN594-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Ryan Clark Crocker, of Washington, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2013, vice Victor H. Ashe, term expired.

Nomination Number: PN419-113

Received Date: 05/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Kirk W.B. Wagar, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Singapore.

Nomination Number: PN638-113

Received Date: 06/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Daniel A. Clune, of Maryland, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Lao People's Democratic Republic.

Nomination Number: PN595-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Daniel Brooks Baer, of Colorado, to be U.S. Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe, with the rank of Amassador.

Nomination Number: PN544-113

Received Date: 06/11/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

John R. Phillips, of the District of Columbia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Italian Republic, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of San Marino.

Nomination Number: PN671-113

Received Date: 07/10/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Denise Campbell Bauer, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Belgium.

Nomination Number: PN591-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Stephanie Sanders Sullivan, of New York, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of the Congo.

Nomination Number: PN556-113

Received Date: 06/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Ryan Clark Crocker, of Washington, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2016. (Reappointment)

Nomination Number: PN420-113

Received Date: 05/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

07/10/2013

John Hoover, of Massachusetts, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Sierra Leone.

Nomination Number: PN669-113

Received Date: 07/10/2013

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

07/09/2013

Mark Bradley Childress, of Virginia, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Republic of Tanzania.

Nomination Number: PN643-113

Received Date: 07/09/2013

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

07/09/2013

Geoffrey R. Pyatt, of California, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Ukraine.

Nomination Number: PN176-113

Received Date: 02/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.