Skip to content

Nominations

10/30/2013

Jacob J. Lew, of New York, to be United States Governor of the International Monetary Fund for a term of five years; United States Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; United States Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years; United States Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, vice Timothy G. Geithner.

Nomination Number: PN41-113

Received Date: 01/22/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

10/16/2013

Nisha Desai Biswal, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary of State for South Asian Affairs, vice Robert Orris Blake, Jr.

Nomination Number: PN688-113

Received Date: 07/18/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/23/2013

Kenneth R. Weinstein, of the District of Columbia, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2014, vice Dennis Mulhaupt, resigned.

Nomination Number: PN756-113

Received Date: 07/31/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/23/2013

Evan Ryan, of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Educational and Cultural Affairs), vice Judith Ann Stewart Stock, resigning.

Nomination Number: PN646-113

Received Date: 07/09/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/17/2013

Steve A. Linick, of Virginia, to be Inspector General, Department of State, vice Howard J. Krongard, resigned.

Nomination Number: PN636-113

Received Date: 06/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

09/12/2013

Victoria Nuland, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Minister, to be an Assistant Secretary of State (European and Eurasian Affairs), vice Philip H. Gordon, resigned.

Nomination Number: PN503-113

Received Date: 05/23/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

David Hale, of New Jersey, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Lebanon.

Nomination Number: PN596-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Alexa Lange Wesner, of Texas, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Austria.

Nomination Number: PN639-113

Received Date: 06/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Daniel A. Sepulveda, of Florida, for the rank of Ambassador during his tenure of service as Deputy Assistant Secretary of State for International Communications and Information Policy in the Bureau of Economic, Energy, and Business Affairs and U. S. Coordinator for International Communications and Information Policy.

Nomination Number: PN504-113

Received Date: 05/23/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Linda Thomas-Greenfield, of Louisiana, to be an Assistant Secretary of State (African Affairs), vice Johnnie Carson.

Nomination Number: PN601-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Matthew Winthrop Barzun, of Kentucky, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland.

Nomination Number: PN668-113

Received Date: 07/10/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Patrick Hubert Gaspard, of New York, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of South Africa.

Nomination Number: PN635-113

Received Date: 06/27/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

James Costos, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Spain.

Nomination Number: PN559-113

Received Date: 06/17/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Terence Patrick McCulley, of Washington, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Cote d'Ivoire.

Nomination Number: PN598-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Samantha Power, of Massachusetts, to be the Representative of the United States of America to the United Nations, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary, and the Representative of the United States of America in the Security Council of the United Nations.

Nomination Number: PN554-113

Received Date: 06/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 87 - 10. Record Vote Number: 200.

08/01/2013

Joseph Y. Yun, of Oregon, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Malaysia.

Nomination Number: PN557-113

Received Date: 06/13/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Patricia Marie Haslach, of Oregon, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federal Democratic Republic of Ethiopia.

Nomination Number: PN563-113

Received Date: 06/17/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

John B. Emerson, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Federal Republic of Germany.

Nomination Number: PN560-113

Received Date: 06/17/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Matthew C. Armstrong, of Illinois, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2015, vice Dana M. Perino, resigned.

Nomination Number: PN287-113

Received Date: 04/11/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

08/01/2013

Douglas Edward Lute, of Indiana, to be United States Permanent Representative on the Council of the North Atlantic Treaty Organization, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Nomination Number: PN502-113

Received Date: 05/23/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.