Skip to content

Nominations

01/03/2014

Leslie Berger Kiernan, of Maryland, to be Alternate Representative of the United States of America to the Sessions of the General Assembly of the United Nations, during her tenure of service as Representative of the United States of America to the United Nations for U. N. Management and Reform.

Nomination Number: PN1015-113

Received Date: 11/21/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be United States Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, vice Robert D. Hormats, resigned.

Nomination Number: PN902-113

Received Date: 09/30/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Daniel W. Yohannes, of Colorado, to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development, with the rank of Ambassador.

Nomination Number: PN810-113

Received Date: 09/11/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Michael A. Hammer, of the District of Columbia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Chile.

Nomination Number: PN597-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Brian A. Nichols, of Rhode Island, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Republic of Peru.

Nomination Number: PN599-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Carlos Roberto Moreno, of California, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to Belize.

Nomination Number: PN645-113

Received Date: 07/09/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Adam M. Scheinman, of Virginia, a Career Member of the Senior Executive Service, to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the rank of Ambassador.

Nomination Number: PN683-113

Received Date: 07/18/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Janet L. Yellen, of California, to be United States Alternate Governor of the International Monetary Fund for a term of five years, vice Ben S. Bernanke, term expired.

Nomination Number: PN963-113

Received Date: 11/07/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be an Under Secretary of State (Economic Growth, Energy, and the Environment), vice Robert D. Hormats, resigned.

Nomination Number: PN897-113

Received Date: 09/25/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Puneet Talwar, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Political-Military Affairs), vice Andrew J. Shapiro.

Nomination Number: PN807-113

Received Date: 09/11/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Charles Hammerman Rivkin, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Economic and Business Affairs), vice Jose W. Fernandez, resigned.

Nomination Number: PN941-113

Received Date: 10/30/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Crystal Nix-Hines, of California, for the rank of Ambassador during her tenure of service as the United States Permanent Representative to the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization.

Nomination Number: PN670-113

Received Date: 07/10/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Peter A. Selfridge, of Minnesota, to be Chief of Protocol, and to have the rank of Ambassador during his tenure of service, vice Capricia Penavic Marshall, resigned.

Nomination Number: PN1028-113

Received Date: 12/13/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Mark E. Lopes, of Arizona, to be United States Executive Director of the Inter-American Development Bank for a term of three years, vice Gustavo Arnavat, resigned.

Nomination Number: PN901-113

Received Date: 09/30/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Carolyn Hessler Radelet, of Virginia, to be Director of the Peace Corps, vice Aaron S. Williams, resigned.

Nomination Number: PN687-113

Received Date: 07/18/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

01/03/2014

Sarah Sewall, of Massachusetts, to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights), vice Maria Otero, resigned.

Nomination Number: PN788-113

Received Date: 08/01/2013

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

12/16/2013

Anne W. Patterson, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Career Ambassador, to be an Assistant Secretary of State (Near Eastern Affairs), vice Jeffrey D. Feltman resigned.

Nomination Number: PN786-113

Received Date: 08/01/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 78 - 16. Record Vote Number: 274.

12/13/2013

Heather Anne Higginbottom, of the District of Columbia, to be Deputy Secretary of State for Management and Resources, vice Thomas R. Nides, resigned.

Nomination Number: PN808-113

Received Date: 09/11/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 74 - 17. Record Vote Number: 272.

11/14/2013

Gregory B. Starr, of Virginia, to be an Assistant Secretary of State (Diplomatic Security), vice Eric J. Boswell, resigned.

Nomination Number: PN755-113

Received Date: 07/31/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

11/14/2013

James Walter Brewster, Jr., of Illinois, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Dominican Republic.

Nomination Number: PN593-113

Received Date: 06/24/2013

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.