Skip to content

Nominations

12/17/2014

Mark Sobel, of Virginia, to be United States Executive Director of the International Monetary Fund for a term of two years, vice Margrethe Lundsager, resigning.

Nomination Number: PN1456-113

Received Date: 02/12/2014

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

12/17/2014

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be United States Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development, vice Robert D. Hormats, resigned.

Nomination Number: PN1120-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Returned to the President under the provisions of Senate Rule XXXI, paragraph 6 of the Standing Rules of the Senate.

04/02/2014

Tomasz P. Malinowski, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor, vice Michael H. Posner, resigned.

Nomination Number: PN1103-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/31/2014

Alfonso E. Lenhardt, of New York, to be Deputy Administrator of the United States Agency for International Development, vice Donald Kenneth Steinberg.

Nomination Number: PN1534-113

Received Date: 03/31/2014

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

03/13/2014

Puneet Talwar, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Political-Military Affairs), vice Andrew J. Shapiro.

Nomination Number: PN1098-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

03/11/2014

Bathsheba Nell Crocker, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (International Organization Affairs), vice Esther Brimmer, resigned.

Nomination Number: PN1107-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 702. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

03/11/2014

Mark Gilbert, of Florida, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to New Zealand, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Independent State of Samoa.

Nomination Number: PN1142-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 697. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

03/11/2014

Peter A. Selfridge, of Minnesota, to be Chief of Protocol, and to have the rank of Ambassador during his tenure of service, vice Capricia Penavic Marshall, resigned.

Nomination Number: PN1109-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 703. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

03/11/2014

Suzan G. LeVine, of Washington, to be Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Swiss Confederation, and to serve concurrently and without additional compensation as Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States of America to the Principality of Liechtenstein.

Nomination Number: PN1372-113

Received Date: 01/30/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 701. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

03/06/2014

Rose Eilene Gottemoeller, of Virginia, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security, vice Ellen O. Tauscher, resigned.

Nomination Number: PN1106-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 58 - 42. Record Vote Number: 58.

02/27/2014

Karen Kornbluh, of New York, to be a Member of the Broadcasting Board of Governors for a term expiring August 13, 2016, vice Michael P. Meehan, term expired.

Nomination Number: PN1498-113

Received Date: 02/27/2014

Last Action: Received in the Senate and referred to the Committee on Foreign Relations.

02/12/2014

Anthony Luzzatto Gardner, of New York, to be Representative of the United States of America to the European Union, with the rank and status of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary.

Nomination Number: PN1110-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

02/12/2014

Tina S. Kaidanow, of the District of Columbia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Coordinator for Counterterrorism, with the rank and status of Ambassador at Large, vice Daniel Benjamin, resigned.

Nomination Number: PN1114-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 98 - 0. Record Vote Number: 30.

02/12/2014

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be United States Alternate Governor of the International Bank for Reconstruction and Development for a term of five years; United States Alternate Governor of the Inter-American Development Bank for a term of five years, vice Robert D. Hormats, resigned.

Nomination Number: PN1119-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 97 - 0. Record Vote Number: 32.

02/12/2014

Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be an Under Secretary of State (Economic Growth, Energy, and the Environment), vice Robert D. Hormats, resigned.

Nomination Number: PN1121-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Voice Vote.

02/11/2014

Charles Hammerman Rivkin, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State (Economic and Business Affairs), vice Jose W. Fernandez, resigned.

Nomination Number: PN1100-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 92 - 6. Record Vote Number: 29.

02/11/2014

Sarah Sewall, of Massachusetts, to be an Under Secretary of State (Civilian Security, Democracy, and Human Rights), vice Maria Otero, resigned.

Nomination Number: PN1097-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 97 - 1. Record Vote Number: 28.

02/11/2014

Richard Stengel, of New York, to be Under Secretary of State for Public Diplomacy, vice Tara D. Sonenshine.

Nomination Number: PN1096-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Confirmed by the Senate by Yea-Nay Vote. 90 - 8. Record Vote Number: 27.

02/04/2014

Frank A. Rose, of Massachusetts, to be an Assistant Secretary of State (Verification and Compliance), vice Rose Eilene Gottemoeller.

Nomination Number: PN1099-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 635. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.

02/04/2014

Arnold A. Chacon, of Virginia, a Career Member of the Senior Foreign Service, Class of Minister-Counselor, to be Director General of the Foreign Service, vice Linda Thomas-Greenfield, resigned.

Nomination Number: PN1147-113

Received Date: 01/06/2014

Last Action: Placed on Senate Executive Calendar. Calendar No. 637. Subject to nominee's commitment to respond to requests to appear and testify before any duly constituted committee of the Senate.