Business Meeting and Implications of the Crisis in Ukraine Hearing

Date: Wednesday, January 15, 2014 Time: 02:00 PM Location: Senate Dirksen 419 Presiding: Senator Menendez

Open in New Window

Agenda

BUSINESS MEETING AGENDA:

LEGISLATION:

1.       S. 1901, Support for United States-Republic of Korea Civil Nuclear Cooperation Act

NOMINATIONS:

2.       Ms. Cynthia H. Akuetteh, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Gabonese Republic and to be Ambassador to the Democratic Republic of Sao Tome and Principe

3.       Ms. Catherine Ann Novelli, of Virginia, to be Under Secretary of State for Economic Growth, Energy & Environment; Alternate Governor of the International Bank for Reconstruction and Development; Alternate Governor of the Inter-American Development Bank; Alternate Governor of the European Bank for Reconstruction and Development

4.       The Honorable Tina S. Kaidanow, of the District of Columbia, to be Coordinator for Counterterrorism, with the rank and status of Ambassador at Large

5.       The Honorable Michael A. Hammer, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Chile

6.       Mr. Kevin Whitaker, of Virginia, to be Ambassador to the Republic of Colombia

7.       The Honorable Carolyn Hessler-Radelet, of Virginia, to be Director of the Peace Corps

8.       Mr. Michael G. Carroll, of New York, to be Inspector General, United States Agency for International Development

9.       The Honorable Daniel W. Yohannes, of Colorado, to be Representative of the United States of America to the Organization for Economic Cooperation and Development

10.    Dr. Sarah Sewall, of Massachusetts, to be Under Secretary of State for Civilian Security, Democracy, and Human Rights

11.    Mr. Mark E. Lopes, of Arizona, to be United States Executive Director of the Inter-American Development Bank for a Term of Three Years

12.    The Honorable Helen Meagher La Lime, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Angola

13.    Mr. Larry Edward Andre, Jr., of Virginia, to be Ambassador to the Islamic Republic of Mauritania

14.    Mr. Eric T. Schultz, of Virginia, to be Ambassador to the Republic of Zambia

15.    Mr. Puneet Talwar, of the District of Columbia, to be an Assistant Secretary of State for Political Military Affairs

16.    The Honorable Carlos Roberto Moreno, of California, to be Ambassador to Belize

17.    The Honorable Rose Eilene Gottemoeller, of Virginia, to be Under Secretary of State for Arms Control and International Security

18.    Mr. Frank A. Rose, of Massachusetts, to be Assistant Secretary of State for Verification and Compliance

19.    Mr. Adam M. Scheinman, of Virginia, to be Special Representative of the President for Nuclear Nonproliferation, with the Rank of Ambassador

20.    Mr. Timothy Broas, of Maryland, to be Ambassador to the Kingdom of the Netherlands

21.    Mr. Donald Lu, of California, to be Ambassador to the Republic of Albania

22.    Mr. Robert A. Sherman, of Massachusetts, to be Ambassador to the Portuguese Republic

23.    Ms. Karen Clark Stanton, of Michigan, to be Ambassador to the Democratic Republic of Timor-Leste

24.    Ms. Amy Jane Hyatt, of California, to be Ambassador to the Republic of Palau

25.    Mr. Tomasz P. Malinowski, of the District of Columbia, to be Assistant Secretary of State for Democracy, Human Rights, and Labor

26.    Ms. Crystal Nix-Hines, of California, to be the United States Permanent Representative to the United Nations Educational, Scientific, and Cultural Organization

27.    Mr. John Hoover, of Massachusetts, to be Ambassador to Sierra Leone

28.    Mr. Thomas F. Daughton, of Arizona, to be Ambassador to Namibia

29.    Mr. Dwight L. Bush, Sr., of the District of Columbia, to be Ambassador to the Kingdom of Morocco

30.    Mr. Matthew Harrington, of Virginia, to be Ambassador to Lesotho

31.    The Honorable Janet L. Yellen, of California, to be United States Alternative Governor to the IMF for a term of 5 years

32.    The Honorable Charles Rivkin, of California, to be Assistant Secretary of State for Economic & Business Affairs

33.    Mr. Mark Bradley Childress, of Virginia, to be Ambassador to the United Republic of Tanzania

34.    Ms. Pamela K. Hamamoto, of Hawaii, to be Representative to the Office of the United Nations and Other International Organizations in Geneva

35.    Mr. Michael S. Hoza, of Washington, to be Ambassador to the Republic of Cameroon

36.    Mr. Brian A. Nichols, of Rhode Island, to be Ambassador to the Republic of Peru

37.    The Honorable Eunice S. Reddick, of the District of Columbia, to be Ambassador to the Republic of Niger

38.    Ms. Dana J. Hyde, of Maryland, to be Chief Executive Officer, Millennium Challenge Corporation

39.  Mr. Bruce Heyman, of Illinois, to be Ambassador to Canada

40.  Mr. Richard Stengel, of New York, to be Under Secretary of State for Public Diplomacy

41.  Mr. Anthony L. Gardner, of New York, to be Representative of the United States of America to the European Union 

 


HEARING AGENDA

Witnesses

Panel One:

  1. The Honorable Victoria Nuland
    Assistant Secretary for European and Eurasian Affairs
    U.S. Department of State
    Washington , DC
  2. Mr. Thomas Melia
    Deputy Assistant Secretary of State Bureau of Democracy, Human Rights, and Labor
    U.S. Department of State
    Washington , DC

Panel Two:

  1. Dr. Zbigniew K. Brzezinski
    Former U.S. National Security Advisor Counselor and Trustee
    Center for Strategic and International Studies
    Washington , DC